LidéHistorie a kultura

Jak poznat, že politik nejčastěji lže? Používá dlouhé věty a neznámá slova

Politika po celém světě není zrovna důvěryhodný obor

Když bychom měli vyjmenovat nejdůvěryhodnější směr kariéry, asi by nikdo neřekl, že politika, tedy asi kromě politiků samotných. Tak nějak počítáme s tím, že cokoliv jakýkoliv politik řekne, tak je to dost možná nepřesné, nebo v horším případě naprostá lež. U nás i ve světě existují weby typu Demagog.cz nebo v USA PolitiFact.com, které ověřují prakticky vše, co politici kde řeknou nebo napíšou. Můžete si tak celkem snadno ověřit, co byla nebo nebyla pravda i o popisem, proč tomu tak je.

Jak ale poznat, že politik pravděpodobně lže, i když třeba přesně neznáme danou problematiku? Podle analýz a ověřování (ne)pravd, které politici říkají, je nejlepší sledovat, jestli používají běžně nepoužívaná slova, ale hlavně dlouhé věty. Obecně čím delší věty, tím spíše politik lže nebo se snaží vyhnout odpovědi tak, že se snaží posluchače zmást. Platí to jak pro připravené proslovy, tak nepřipravené rozhovory nebo debaty. V zásadě tak platí poučka, že politika, který lže, poznáme podle pohybujících se rtů.

Pozor, že politik používá dlouhé věty, není stoprocentní známka toho, že lže. Některé problémy jsou natolik komplikované, že politik prostě mluví dlouho a používá složité věty. Někdy tak lidé přirozeně mluví, i když to okolí může celkem iritovat. Dlouhé věty jsou jen jakási červená vlajka, že bychom měli zpozornět a tvrzení si tím spíše ověřit.

Zdroj
NPR
Back to top button