Historie a kulturaVěda a technika

Bublinková folie měla původně sloužit jako tapeta na zeď

Bublinková folie chrání zásilky, ale původně měla úplně jiný účel

Vynález bublinkové folie se se datuje dokonce do roku 1957, ale zatímco dnes si bez tohoto plastového zázraku skoro neumíme představit doručení zásilky vcelku, původně mělo jít o tapetu se zajímavou texturou. Vzhledem k tomu, jak bublinková folie vypadá, až tak moc nepřekvapuje, že nešlo o žádný hit.

To ale vynálezce Ala Fieldinga a Marca Chavannese neodradilo a za dva roky přišli s dalším využitím. Tentokrát se měly bublinkové folie využívat jako izolace skleníků namísto skla. Asi netřeba říkat, že to byla také celkem katastrofa.

Až 3 roky od vynálezu napadlo Fredericka W. Bowerse, obchodníka ve společnosti, která bublinkovou folii vyráběla, perfektní využití. Stalo se tak při představení nového počítače společnosti IBM. Bowers ukázal IBM, že by mohla bublinková folie sloužit jako skvělý obal, aby se počítače nerozbíjely při převážení. IBM se nápad líbil a začal bublinkovou folii nakupovat kvůli ochraně nejenom počítačů, ale i dalších křehkých materiálů a komponent. No a tímto způsobem, když nepočítáme nekonečnou zábavu při praskání bublinek, využíváme tuto folii dodnes.

Zdroj
Today I Found Out
Back to top button