Jablko sice nespadlo na hlavu Isaaca Newtona, ale jinak jde o pravdivý příběh o objevu gravitace
Objev gravitace jako důsledek rány do hlavy? Ne tak úplně
Asi každý známe klasický příběh o tom, jak Isaac Newton objevil gravitaci. Seděl si takhle pod jabloní, přemýšlel o záhadách vesmíru a najednou BUM! Jablko spadlo Newtonovi na hlavu, přišel záchvat geniality, zvolání „heuréka“ nebo něčeho podobného, a následně také objev gravitace, jak tato síla působí a proč se Země točí kolem Slunce, a proč se Měsíc točí kolem Země.
Přestože zrovna část o nárazu ovoce do lebky geniálního vědce není přesná, je zbytek historky je pravdivý. Jablko sice nezasáhlo Newtonovu hlavu, ale Newton padající jablka pozoroval a uvažoval nad tím, proč bez výjimky míří ke středu Země. Ne šikmo nebo nahoru, ale vždy přímo dolů. Protože jablko padá vždy k zemi, tak i Newtona napadlo, že ve hmotě musí být nějaká síla, tedy gravitace.
Padající jablka tedy opravdu posloužila jako základ pro obrovský objev. Bohužel i dnes o 350 let a jednoho Einsteina později úplně přesně gravitaci nerozumíme. Popisujeme ji jako pohyb po zakřiveném prostoru, kdy hmotnost těles právě prostor zakřivuje. To je velmi dobrý popis toho „jak“ gravitace funguje, ale ne „proč“ se to tak děje.