Věda a technika

Kdybychom Zemi dokázali smrsknout na velikost dvoukoruny, vytvořili bychom černou díru

Černé díry mohou být ve skutečnosti velmi malé a lehké

Černé díry si obvykle představujeme jako objekty s masivní gravitační silou, které vznikly po implozi hvězd nebo sražením masivních těles. Tyto objekty, ze kterých neunikne ani světlo, pak požírají další planety, hvězdy nebo i celé galaxie.

Je pravda, že takto černé díry opravdu obvykle vznikají, ale jejich vznik není podmíněn zhroucením obrovského tělesa. Jen to tak v přírodních podmínkách obvykle jinak nejde. Ve skutečnosti stačí vzít libovolný předmět, a dostatečně smrsknout jeho velikost. Gravitační síla bude díky tomu extrémně soustředěná na jednom místě, přestože bude mít ve skutečnosti stejnou sílu, jako měl původní předmět. Ona černá díra bude menší, než je atom a i její schopnost požírat vše kolem, a nic ven nepouštět, bude fungovat jen na extrémně malém prostoru. Díky Hawkingovu záření se navíc takto miniaturní černé díry prakticky okamžitě vypaří.

Miniaturní černé díry vytváří vědci i na Zemi, kde na nich testují jejich chování a teorie. Černou díru bychom mohli vytvořit i z celé naší planety Země. Stačí, abychom celý její obsah dokázali smrsknout do koule velikosti přibližně dvoukoruny. Takto vzniklá černá díra by se chovala dále stejně, jako Země. Měsíc by kolem ní stále kroužil a zachovala by si oběžnou dráhu kolem Slunce.

Zdroj
Cnet
Back to top button