Když klokanovi zvednete ocas ze země, tak nemůže skákat
Klokan používá ocas jako pátou nohu
Klokani jsou obecně dost zvláštní zvířata. Pohybují se podobně jako třeba králíci skákáním, jejich břišní vak na mláďata je také velmi unikátní, a navíc ocas používají v zásadě jako další nohu, která je stejně silná, jako noha lidská. Jde tak o jediné zvíře, které tímto způsobem ocas používá a díky tomu je skákání daleko efektivnější.
Ocas je dokonce tak důležitou součástí klokaního těla, že pokud mu ocas zvednete ze země (tohle opravdu nezkoušejte!), tak klokan při pokusu o skok ztratí rovnováhu a namísto pohybu vpřed se prostě skácí k zemi.
Klokaní ocas je totiž dokonce tak silný, že při skoku vpřed vyvine více síly, než přední i zadní nohy dohromady. Bez této další končetiny se tak klokan prostě neobejde.
Klokani překvapivě většinu času neskáčou, ale chodí
Přestože klokany máme obvykle zažité jako zvířata, která často skáčou, není to tak úplně pravda. Klokani skáčou, jen když potřebují překonávat delší vzdálenosti. Tímto způsobem jsou schopni i na delší dobu vyvinout rychlost přibližně 20 kilometrů za hodinu.
Po většinu času ale klokani chodí v předklonu pohodovou rychlostí kolem 6 kilometrů za hodinu, což je u lidí poměrně svižná chůze.