Příroda

Pes se naučí, že se některým lidem nedá věřit, a neposlouchá pak jejich příkazy

Psi jsou velmi chytrá zvířata

Pes nemusí při honění vlastního ocasu vypadat zrovna jako génius, ale ve skutečnosti jsou to velmi chytrá zvířata. Mají velmi silné sociální cítění, umí rozeznávat emoce i u lidí, nemají problém s rozeznáváním obličejů, ale umí být také pěkně žárliví. Psi se ale také umí naučit, komu se nedá věřit a kdo dává příkazy, které jsou zavádějící nebo nesmyslné.

Když psovi někam ukážeme, tak tam začne hledat jídlo, hračku nebo třeba klacík. I to, že pes rozumí gestu ukazování prstem, není úplně běžné, a bez tréninku to zvládají ze zvířecí říše jen sloni. Během studie nejdříve člověk ukázal na nádobu s jídlem, poté ukázal na nádobu bez jídla (což byl zavádějící povel), a potřetí znovu na nádobu s jídlem.

Zatímco poprvé a podruhé psi opravdu hledali, tak ve třetím případě již nebyli tak ochotní znovu uposlechnout. Ze zkušenosti se naučili, že tomuto člověku nejde věřit. Při opakování experimentu s jiným člověkem ale psi znovu rádi uposlechli a šli jídlo nadšeně hledat. Neztratili tak víru v lidi, ale v jednotlivce, které považují za nedůvěryhodné.

Zdroj
Springer
Back to top button