Podle vědců může na opalování se vzniknout závislost
Sluneční paprsky nám dodávají pocit štěstí…podobně jako tvrdé drogy
Válet se hodiny na pláži pod přímým Sluncem není jen snaha si odpočinout a nabrat barvu, ale podle vědců z Harvardské univerzity má opalování se na lidské tělo podobný efekt, jako tvrdé drogy. Sluneční paprsky stimulují tvorbu endorfinu, tedy hormonu štěstí. Z biologického hlediska je to v zásadě stejné, jako užívání opiátů jako je třeba heroin. Naše snaha chránit sebe i ostatní před slunečními paprsky vychází spíše ze znalosti toho, že nám mohou způsobit zdravotní komplikace, než že by nám Slunce bylo nepříjemné..
Vědci tento efekt zkoumali na myších bez srsti. Myši byly vystaveny UV záření, tedy té části spektra, které nás opaluje. Po týdnu umělého Slunce se u myší zvedla hladina endorfinu. Poté jim byl podán lék naloxon, který blokuje opiáty. U myší se začaly projevovat abstinenční příznaky stejně, jako u lidí závislých na heroinu. U myší, které nebyly UV záření vystaveny, se tyto symptomy neobjevily.
Studie nepotvrzuje na 100 %, že závislost na Slunci se může projevovat i u lidí. Na druhou stranu všeho moc škodí, a spálit se na Slunci přináší jak poměrně bolestivý zážitek, tak další možná nebezpečí pro zdraví. I přes benefity slunečního světla bychom to prostě a jednoduše neměli s opalováním přehánět.