Věda a technikaPříroda

V 10 kapkách vody je tolik molekul, kolik je hvězd ve vesmíru

Čeho je víc? Zrnek písku nebo hvězd na nebi?

Jako děti ale i jako dospělé nás možná zajímá otázka, jestli je na Zemi více zrnek písku, nebo na nebi hvězd. Obojího je opravdu hodně a ani jedno nemůžeme pořádně spočítat. Můžeme se ale pokusit.

Počet zrnek písku můžeme spočítat tak, že si spočteme relativně malý počet zrnek, třeba kdybychom nabrali polévkovou lžíci písku. Tímto nám vyjde přibližný počet zrnek na malém prostoru, který si roznásobíme na všechny pouště, pláže nebo pískoviště. Tímto bychom nám vyšel (opravdu VELMI) hrubý odhad, že na Zemi je přibližně 7,5×1018 zrnek písku, tedy 75 a 17 nul. To je opravdu masivní číslo.

Kolik hvězd je ve asi tak ve vesmíru?

Co pak počet hvězd? Když se v noci na čistém nebi bez světelného smogu podíváme na nebe, tak zjistíme, že hvězd zase tak moc nevidíme. Ve skutečnosti jsou to jen asi tisíce hvězd. Když využijeme všech teleskopů a spočteme hvězdy všech vzdálených galaxií, červených trpaslíků a prostě všeho, co můžeme jakkoliv vidět, tak počet hvězd obrovsky stoupne. Dnes odhadujeme, že hvězd ve vesmíru je přibližně 2×1023, tedy na každé zrnko písku na Zemi máme několik tisíc hvězd ve vesmíru.

Mohli bychom si říci, že počet hvězd ve vesmíru je prakticky nepřekonatelné číslo, ale teď přijde pointa (vyzrazená v nadpisu článku). Tolik molekul H2O, jako je hvězd ve vesmíru, najdeme v přibližně 10 kapkách vody.

Často si můžeme přestavovat, že když je něčeho velké množství, tak to musí zabírat masivní prostor. Atomy a molekuly z nich složené jsou tak miniaturní, že i tato obrovská čísla vlastně nezabírají skoro žádný prostor. Jsme tak obklopeni obrovským prostorem, ať už se díváme do hlubokého vesmíru, tak do těch nejmenších okem viditelných částeček. 

Zdroj
NPR
Back to top button