V roce 2016 byly prolomeny účty Marka Zuckerberga. Podle hackerů na nich používal heslo "dadada"
Zakladatel Facebooku by měl jít v zabezpečení účtů příkladem, ale…
Zkusit se přihlásit do Facebooku, Twitteru, Instagramu nebo jiných služeb, a zjistit, že si je přivlastnil nějaký hacker, je noční můrou řady lidí. Přesně toto se ale stalo Marku Zuckerbergovi, zakladateli Facebooku, v roce 2016, kdy hackeři nabourali účty na některých jeho sociálních sítích.
Nenapáchali žádné zásadní škody a podle svých slov jen testovali bezpečnost, ale odhalili, že Zuckerberg na těchto sítích používal heslo dadada, což v zásadě porušilo hned několik bezpečnostních rad:
- heslo bylo velmi krátké
- použita byla jen malá písmena
- písmena jsou vedle sebe na klávesnici
- použito bylo stejné heslo na více službách
- nebylo použito dvoufaktorové ověření
To bychom od někoho tak technologicky zdatného úplně nečekali a Zuckerberg se tak stal celkem oprávněně terčem posměchu. Na druhou stranu to zase není tak hrozné, jak to může na první pohled vypadat. Alespoň se vyhnul heslům jako 12345, 123456, password nebo qwerty (tedy první písmena v horní řadě klávesnice), což jsou nejčastěji používaná hesla na internetu. Dokonce jsou tak hojně oblíbená, že 20 nejpoužívanějších hesel je použito u 10 % účtů na internetu. Zde jsme také psali o statistice, že dokonce 11 % lidí má nastavený PIN u karty 1234